خبرهای فناوری

نمونه آزمایشی ساینا برقی رونمایی شد[ad_1]

وبسایت گجت نیوز – م. معصوم‌پور: گروه خودروسازی سایپا امروز از نمونه آزمایشی خودروی ساینا برقی در حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور رونمایی کرد. مدل برقی ساینا، اولین خودروی برقی سایپا و در واقع اولین خودروی برقی تولید ایران محسوب می‌شود.

نمونه آزمایشی ساینا برقی رونمایی شد

شرکت سایپا در صبح روز یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ از نخستین خودروی برقی خود با نام ساینا EV رونمایی کرد. این نمونه آزمایشی در حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور معرفی شد. یکی از کارشناسان گروه خودروسازی سایپا در حاشیه این مراسم اعلام کرد که در راستای اجرای سیاست‌های کلی سایپا و برای حفاظت از محیط زیست و کاهش مصرف سوخت در صدد تولید خودروی تمام برقی برآمدیم. ساینا برقی در دو پلتفرم X200 و SP100 تولید می‌شود و این دو مدل طبق سیاست‌های سایپا در حال تجهیز شدن به تکنولوژی موتور برقی هستند.

نمونه آزمایشی ساینا برقی رونمایی شد
تولید ساینا برقی با همکاری دانشگاه خواجه نصیر

به گفته این کارشناس، ساینا EV با همکاری مرکز تحقیقات سایپا و دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی طراحی و تولید شده و علت اصلی تولید این‌گونه خودروها، کاهش مصرف سوخت و آلایندگی بوده است. وی در ادامه افزود:

    قدرت موتور تمام برقی ساینا EV حدود ۷۰ کیلووات است. این خودرو امکان پیمودن ۱۷۰ تا ۲۱۰ کیلومتر را با هر بار شارژ دارد و از قابلیت شارژ سریع بهره می‌برد. ساینا برقی به حدود ۴۰ دقیقه زمان نیاز دارد تا با شارژ سریع، نیروی خود را بازیابی کند و از طریق شارژ عادی نیز به ۳ ساعت و ۴۰ دقیقه زمان نیاز خواهد داشت.

نمونه آزمایشی ساینا برقی رونمایی شد

کارشناس سایپا همچنین عنوان کرد که وزارت نیرو برای شارژ این خودرو، طرحی را در قالب فهام در نظر گرفته و شهرداری نیز اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده است. قیمت ساینا برقی نیز هنوز مشخص نشده و احتمالا برای عرضه آن به بازار به ۱۸ ماه زمان نیاز خواهیم داشت.

نمونه آزمایشی ساینا برقی رونمایی شد

مهندس رزاق بلوری افشار هم با اشاره به رونمایی ساینا EV در حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در مرکز تحقیقات و نوآوری سایپا، اظهار کرد که این خودرو کامل‌ترین خودروی برقی در ایران است، چون تمام محاسبات با مشاوره شرکت معتبر پانچ پاورترین (Punch Powertrain) بلژیک انجام شده است. وی در ادامه یادآورد شد:

    در ایران خیلی در مورد ماشین برقی صحبت شده است. برای مثال، من پیش از این خودروی قاصدک نصیر را ساخته بودم، اما بیشتر خودروهای برقی برای مسابقه یا ابتکار شخصی بود و قابلیت استفاده عام در شهر را نداشتند یا دارای استانداردهای روز دنیا نبودند. متولی اصلی ساخت ساینا EV، مرکز تحقیقات سایپا بوده که روی ساخت و توسعه ماشین های برقی کار می‌کند و نصب، جانمایی و جاسازی تجهیزات برقی نیز در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه خواجه نصیر انجام شده است.

[ad_2]

لینک منبع

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن