خبرهای فناوری

جنگنده F-4 فانتوم II امروز بازنشسته می شود[ad_1]

وب سایت تک شات: نیروی هوایی ارتش آمریکا امروز طی مراسمی آخرین پرواز جنگنده F-4فانتوم IIرا جشن می گیرد. این جنگنده که نخستین بار در اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی معرفی شد، در بسیاری از جنگ ها، از ویتنام گرفته تا خاورمیانه ایفای نقش کرده است. 

 

 جنگنده F-4 فانتوم II امروز بازنشسته می شود

جنگنده F-4 در ابتدا به عنوان هواپیمایی برای هرگونه شرایط آب و هوایی معرفی شد. این جنگنده به لطف دو موتور قدرتمند جرنال الکنریک و کابین دو نفره اش، قابلیت انعطاف پذیری زیادی در میدان جنگ از خود نشان داده است. این جنگنده حتی می تواند سلاح های هسته ای تاکتیکی حمل کند.

این جنگنده نمادین در جنگ های مختلفی حضور داشته که از جمله آنها می توان به ویتنام و خلیج فارس اشاره کرد. همچنین شایان ذکر است که این جنگنده در دوران هشت سال جنگ تحمیلی علیه کشورمان نقش مهمی در دفاع از حریم هوایی ایران داشت.

جنگنده F-4 طی دوران فعالیت اش لقب های مختلفی گرفت که اکثر آنها به بدنه بزرگ اش اشاره داشتند. از جمله این لقب ها می توان به “آجر پرنده” و “فضول” اشاره کرد. تولید این جنگنده در سال ۱۹۸۵ به پایان رسید و در مجموع، بیش از پنج هزار فروند از آن ساخته شده است. مدل اصلی این جنگنده که F-4G نام داشت در سال ۱۹۹۶ از ناوگان هوایی ارتش آمریکا خارج شد.

البته این پایان کار برای جنگنده F-4 نیست. این جنگنده اکنون با تغییراتی که در آن داده شده می تواند بدون نیاز به سرنشین به پرواز درآید و از آن برای آموزش به خلبانان تازه کار استفاده می شود. همچنین، می توان از این جنگنده که اکنون بدون خلبان نیز پرواز می کند برای انحراف تمرکز پدافند هوایی دشمن استفاده کرد. ارتش آمریکا برنامه مشابهی برای جنگنده های F-16 از رده خارج نیز در دست دارد.

[ad_2]

لینک منبع

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن